Satranç Oyunu

Satranç Oyunu

Satranç programı güncellendi. Programın bu sürümünde bilgisayara karşı oyun seçeneği ile yeni taş takımları eklendi, ayrıca ekran tazeleme hataları giderildi.

Satranç Programı

Harika bir satranç uygulaması ile size çevrim içi satranç dünyasını keşfetme fırsatı sunuyoruz. Kullanıcı dostu arayüz, gerçekçi ses, oyun içi sohbet ve diğer birçok özellik bu oyunda.

Programın ek bazı özellikleri aşağıdaki gibidir:

a) Müsabaka sonunda "Notasyon Kâğıdı" üretebilir.

b) Süreleri ayarlanabilen oyun seçenekleri vardır.

c) Müsabaka anında önceki hamleleri tekik etmek için ileri geri hareket, tahtayı döndürme, sesli-sessiz oynama, tahta kenarının gösterilmesi-gizlenmesi, alınan taşların gösterilmesi, geçerli hamlelerin gösterilmesi, hamle önerisi, tahta rengi ve taş rengi seçimi seçenekleri mevcuttur.

d) Müsabaka anında rakip oyuncu ile sohbet de yapılabilir.

e) Çevrim içi olarak gerçek rakiplere veya bilgisayara karşı oynanabilir.

Bu satranç programı; satranç konusu işlenerek yapay zekaya başlangıç için, internette serbest (free) dağıtımda bulunan sesler ve grafikler kullanılarak tasarlanmış bir çalışmadır. İyi vakit geçirmenizi dileriz.

Önemli Not: Uygulama popüler değildir ve çok kullanıcısı olmadığından bu programda, diğer satranç oyunları gibi tanımadığınız değişik rakipler bulmanız zordur. Rakibiniz ile önceden anlaşmalı oyunu indirip oynamanız daha uygun olacaktır.

Satranç Hakkında

Altıncı yüzyılda Hindistan'da doğan satranç, tüccarlarla İran'a geçti. Yedinci yüzyılda Araplar İran'ı alınca satranç Arap topraklarında yayılmaya başladı. Arap akıncıları ile birlikte Kuzey Afrika'dan İspanya'ya geçen satranç ortaçağda şövalyelerin gözde oyunu oldu. Arap ve Avrupa el yazmalarından sonra İspanyol Lucena'nın ilk basılı satranç kitabında (1497) satranca eklenen yeni kurallar açıklandı: Vezirin ve filin hareket alanlarının genişletilmesi, rok, geçerken alma, erin vezir olması.

Satranç teorik ve pratik açıdan bugünkü yüksek düzeye ulaşmasını büyük ölçüde spor ruhuna borçludur. Satranç her zaman spor değildi, fakat günümüzde ortaya çıkan amaç ve değişen kurallar içinde spor olmuştur. Türkiye Satranç Federasyonunun ve onu oluşturan satranç derneklerinin öncülüğünde, satranç bugün özellikle gençler arasında yaygınlaşmaktadır.

      

Genel Bilgiler

  • LisansÜcretsiz
  • Boyut1,34 MB
  • Versiyon1.0.2.1811
  • Güncelleme15 Kasım 2018
  • SistemWindows 10 (64 Bit)

İndirilme

  • Bugün0
  • Bu Ay11
  • Bu Yıl11
  • Toplam310