Temmuz zammı belli oldu

Temmuz zammı belli oldu

3 Temmuz 2020 Cuma 11:26 - 763 Görüntülenme

TÜİK`in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda yüzde 1,13 yükselirken, ocak-haziran döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 5,75 artış meydana geldi. Böylece 6 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 4`lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak yılın ilk yarısında yüzde 4`lük zam alan devlet memurları, haziran ayında TÜFE`nin artması nedeniyle % 1,75 enflasyon farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, temmuzda yüzde 4 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz`da alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak. Yüzde 5,75` lik zamla en düşük memur maaşına 207 TL zam yapıldı. En düşük memur emeklisinin maaşı 148 TL zamlandı. En düşük işçi emeklisinin maaşı ise 72 TL yükseldi.

Enflasyon Düzeltmesi

Aynı zamanda Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de belli olmuştur.

Buna göre; 2020 Yılı II. Geçici Vergi Beyannamesinden başlayarak tüm geçici vergi ve yıllık gelir/kurumlar vergisi dönemleri için enflasyon oranları %100’ün ve % 10’un üzerinde bir artışı göstermediğinden enflasyon düzeltmesi yapılması için gereken her iki şartın da gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Bu nedenle, bu dönemlerde kuyumcular hariç enflasyon düzeltmesi yapılmayacaktır.

Kuyumcular (münhasıran sürekli olarak işlenmiş altın, gümüş alım-satımı ve imali ile iştigal eden mükellefler) için Enflasyon Düzeltmesi zorunludur. Merhaba programı 2020/II. geçici vergi döneminde kuyumcular için enflasyon düzeltmesi yapacak şekilde güncellenmiştir.

      

Diğer Son Haberler