Aldı, kullandı ve sattı

Aldı, kullandı ve sattı

28 Haziran 2021 Pazartesi 18:59 - 1.098 Görüntülenme

Dünya gelişiyor, bilgisayar icat oldu… Facit kolleksiyon malzemesi oldu, yazı ve raporlarınızı artık daktilo ile yazmıyorsunuz, sunum için elinizde slayt taşımıyorsunuz. Çoktan Excel kullanmaya başladınız bile düşey ara, adres mektup birleştir, dış veri kaynağı derken makrolara gözü diktiniz. Excel çok iyiydi ama sizin uğraş konunuza özel üretilmiş Excel hiç fena olmazdı, ah şu bir milyon satır sınırı da olmasaydı ne güzel olurdu.

Daha bordroyu yeni halletmişken, binek oto kısıtlaması çıktı tam onu da henüz bitirecekken, yeniden değerleme geldi, bitmedi enflasyon düzeltmesi de ufukta göründü.

Siz yine iyisiniz, Excel’de yazılmış listeyi gözüyle ekrandan okuyup eliyle hesap makinasıyla toplayan bir can dostum var benim.

Bir olay düşünelim:

1) Hesap dönemi takvim yılı olan A Şirketi, 23/02/2020 tarihinde, %1 KDV dahil 400.000.-TL bedelle bir binek otomobil almış, KDV’yi gidere atmayı, amortisman yöntemi olarak azalan bakiyeyi tercih etmiştir.

İstenenler:

a) Bu otomobil için kıst dönem amortismanı ve binek oto kısıtlamalarını da dikkate alarak amortisman kayıtlarını, her geçici vergi döneminde olmak üzere, sonuna kadar yapınız. Kıst dönem nedeniyle yapılamayan amortismanı son döneme ilave etmeyi ihmal etmeyiniz.

b) 28/12/2021 Tarihinde bu otomobili yeniden değerlemeye tabi tutunuz. Yeniden değerleme sonrası artışlar, hesaplanan vergi tahakkuku ve ödenmesine dair muhasebe kayıtlarını yapınız.

c) Yeniden değerleme sonrasında birikmiş amortisman kayıtlarını yeni değer üzerinden revize ediniz.

d) 24/02/2026 tarihinde bu otomobili KDV dahil 985.000.-TL bedelle satılırsa satış işlemine ilişkin muhasebe kayıtlarını yapınız.

Ne kadar sürdü? En azından bir saati var, günlerce de sürebilir. Bu kadar basit bir olayın muhasebesi bu kadar uğraştırmamalıydı. Mükellef, neticede sadece bir otomobil satın aldı, kullandı ve sattı, hepsi bu. Mükellef olayı bu kadar basit görüyor, bence de doğru ve net görüyor. Bu olay günlük hayatın olağan akışı içinde devamlı gerçekleşecektir. Bir rutindir, bu rutine uygun çözümler geliştirmeniz gerekir. Her seferinde aynı zahmetleri çekmek de bir tercih meselesi, saygı duymak lâzım. Bu arada yukarıdaki olaya benzer konuları sınavda sormaya kalkacak psikopatlar da yok değil hani.

Bir dakika, hani bilgisayar icat olmuştu! O halde bu konu mili saniyeler içinde halledilebilir. Bilgisayarı at arabası yerine Ferrari hızında kullanmaya başlasak mı acaba?

Yanlış mıyım?

Çözümlerimize göz atın: Binek Oto Kısıtlamaları, Yeniden Değerleme (7326)

      

Diğer Son Haberler