Kesintiler ve KDV

Kdv

Serbest Meslek Makbuzu Kesme

Serbest meslek makbuzu hesaplama amacıyla hazırlanmıştır. Bütün stopaj oranları ve KDV oranları hesaplamaya dahil edilmiştir. varsayılan olarak serbest meslek makbuzu düzenlemeye yönelik oranlar seçilmiştir.

Üç farklı modda çalışır.

1- KDV Hariç Tutar: Normal işleyiş budur. Yapılan serbest meslek işininden dolayı alınacak ücret belli ise bu seçenek kullanılır. Bu tutar katma değer vergisinin ve stopajın matrahı kabul edilerek, katma değer vergisi ve stopaj hesaplanır. Bilindiği üzere katma değer vergisini serbest meslek erbabı, stopajı müşteri beyan edecektir. Buna göre müşterinin net ödemesi gereken meblağ bulunur.

2- KDV Dahil Tutar: Bazı hallerde katma değer vergisi dahil bir fiyat üzerinden anlaşılmış olabilir. Bu durumda brüt tutarın içerisinde bulunan katma değer vergisinin hesaplanıp düşüldükten sonra stopajın matrahının bulunması gerekecektir. Stpaja göre müşterinin net ödemesi gereken meblağ bulunur.

3- Net Ödenen: Serbest meslek erbabına net ve nakit ödenen rakama göre matrahı, katma değer vergisi ve gelir vergisi stopajını hesaplar.

Bu parça, bu ve benzeri bir çok hesaplama, mevzuat, araç ve listenin güncel, sınırsız ve kısıtlanmadan bir arada sunulduğu Merhaba (Mali Müşavir Araçları) isimli programın bir parçasıdır. Merhaba programını indirmek için Merhaba İndir, tetkik etmek için Merhaba Tetkik bağlantısına tıklayınız.

Bu uygulama, aynı zamanda aşağıda listelenen benzerleri gibi, mini program olarak da dağıtılmaktadır. Mini programlar ücretsiz olup bazı özellikleri sınırlı, kısıtlanmış olabilir veya güncel olmayabilirler. Ancak çalışmaları için internet bağlantısı aramazlar. Mini program olarak indirmek isterseniz Kesintiler ve KDV İndir bağlantısına tıklayınız.

Diğer Ücretsiz Mini Programlarımız...

    Okuma: 595