Mukabele

Mukalebele
Diyanet tefsirleri zengin metin formatına dönüştürüldü.

Kur`ân okuyabilmek için (2013 Yılında 53 yaşından sonra) katıldığım kursta mukabele yapmaya yardımcı olmak amacıyla kendim için bir program geliştirdim. Bunun internette açık ve ücretsiz kaynaklardan yararlandım. Bu program da ücretsizdir. Ve bir aşamaya gelince paylaşmaya karar verdim.

Program internet bağlantısı olmaksızın yerel bilgisayarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. İlk kurulum sırasında sayfa resimleri, cüz mp3`leri ve diğer gerekli dosyaları indirmek için internet bağlantısı olması zorunludur.

Program ile sureler Kur`an sırası, iniş sırası veya alfabetik sıra ile gösterilebilmektedir. Sık kullanılan ayetler için de bir düşey menü kodlanmıştır. Seçilen surenin seçilen ayetinden başlamak üzere, seçilen uzunlukta (ayet sonu, 2 ayet, 3 ayet, ..., sayfa sonu, cüz sonu, vb.) ve seçilen tekrar sayısı ile Kur`an dinlenebilmektedir. Okuyucu hocamız İsmail BİÇER olup çok önceden rahmetli olması nedeniyle kendisinden helallik alınamamıştır. Ruhuna el-Fatiha.

Okuyuşa istenirse "Besmele" ile başlanabilmekte ve "SadakallahüllAzim" ile bitirilebilmektedir. Okuyuş istenildiği zaman durdurulmakta ve kaldığı yerden yahut en baştan devam ettirilmektedir.

Kur`an ayetlerinin latince okunuşu, sözlük, tefsir ve meal (Diyanet İşleri, Diyanet Vakfı, Fizilal`il Kuran, Ali Fikri Yavuz, Ömer Nasuhi Bilmen, Elmalılı Hamdi Yazır, Süleyman Ateş) desteği bulunmaktadır.

Latince okunuşa göre, sözlüğe göre, meallere göre ve Arapça seçenekleri ile arama yapabilme motoru ile donatılmıştır. Türkçe dışında bir dille, özellikle Latin harfleri kullanmayan ve sağdan-sola yazılan Arapça üzerinde arama fonksiyonlarını kodlayabilmek benim için programcılığın başka bir boyutu olmuştur.

Ayrıca kısa bilgiler (secde ayetleri, mübarek geceler, namaz, tecvid vb.) ihtiva etmektedir.

Ekran istenildiği gibi boyutlandırılmakta, boyut bilgileri ile nerede kalındığı bilgileri sonraki çalışmada hatırlanmaktadır.

Yararlandığım kaynaklardan Allah razı olsun.

Hata ve eksiklerimden dolayı Allah`ım affetsin.

    Okuma: 2.505

      

Özet Bilgiler

  • Lisans Bedeli Ücretsiz
  • Boyut329 KB
  • Versiyon1.25.9.2021
  • Güncelleme25 Eylül 2021
  • SistemWindows 10 (32-64 Bit)