KDV, Gelir (Stopaj) ve KDV Tevkifatı

Kdv ve kesintiler
Yeni versiyon yayımlandı

Verilen bir hizmet veya satılan mal karşılığında düzenlenen belgede (örneğin serbest meslek makbuzu) hem KDV hesaplanıyor hem gelir (stopaj) vergisi kesintisi yapılıyor ve hem de hesaplanan katma değer vergisinden tevkifat yapılıyor ise ve üstelik fiyatlar KDV hariç veya KDV dahil tutar yahut net ödenecek üzerinden belirlenebiliyor ise işler karmaşıklaşabilir.

Bu uygulama bunun için yapıldı. Tek bir rakam girin size sonuçta 6 farklı rakam üretsin.

Varsayılan olarak serbest meslek makbuzu düzenlemeye yönelik oranlar seçildi. Bununla birlikte bütün stopaj oranları ve KDV oranları hesaplama seçeneklerine eklendi.

Üç farklı şekilde çalışır.

1- KDV Hariç Tutar: Normal işleyiş budur. Yapılan serbest meslek işinden dolayı alınacak ücret belli ise bu seçenek kullanılır. Bu tutar katma değer vergisinin ve stopajın matrahı kabul edilerek, katma değer vergisi ve stopaj hesaplanır. Bilindiği üzere katma değer vergisini serbest meslek erbabı, stopajı müşteri beyan edecektir. Buna göre müşterinin net ödemesi gereken meblağ bulunur.

2- KDV Dahil Tutar: Bazı hallerde katma değer vergisi dahil bir fiyat üzerinden anlaşılmış olabilir. Bu durumda brüt tutarın içerisinde bulunan katma değer vergisinin hesaplanıp düşüldükten sonra stopajın matrahının bulunması gerekecektir. Stopaja göre müşterinin net ödemesi gereken meblağ bulunur.

3- Net Ödenen: Serbest meslek erbabına net ve nakit ödenen rakama göre matrahı, katma değer vergisi ve gelir vergisi stopajını hesaplar.

Kiralama İşlemleri

Bu program; eğer 7 Temmuz 2021 tarihine kadar Merhaba programı üzerinden abonelik kaydı yaptırır iseniz ücretsiz, aksi halde 7 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ücretli olacaktır. Bu takdirde programın ön kullanımı/test edilmesi için verilen 3 günlük süre bittiğinde ve programı kullanmaya devam etmek istiyorsanız kiralama yapmanız gerekecektir. Kiralama işlemleri kılavuzunu okumak için buraya tıklayınız.

Kiralama konusunda sık sorulan soruları okumak için buraya tıklayınız.

Bu uygulama, masaüstü programı olup sadece Windows (Windows 10, Windows 7 vb.) işletim sisteminde çalışır, cep telefonlarında çalışmaz. Bu ve benzeri bir çok mini uygulama Merhaba (Denetim Araçları) isimli tek bir program içinde sunulmaktadır. Merhaba programını indirmek için Merhaba İndir, tetkik etmek için Merhaba Tetkik bağlantısına tıklayınız.

Bu uygulama aşağıda listelenen benzerleri gibi, mini program olarak da dağıtılmaktadır. Mini programlar tanıtım amaçlı olup sizi "Merhaba" programını kullanmaya yönlendirebilirler. Mini program olarak indirmek ve kullanmak isterseniz KDV, Gelir (Stopaj) ve KDV Tevkifatı İndir bağlantısına tıklayınız.

Diğer Mini Programlarımız...

    Okuma: 5.323