Sık Sorulan Sorular ...


 Merhaba Üretildi, Eski TMG'ye Gerek Var mı?

Merhaba programı, eski TMG programının güncel ve geliştirilmiş yeni sürümüdür. Bünyesinde Enflasyon Düzeltmesi modülünü de barındırmaktadır. Bize göre eski TMG programına artık gerek bulunmamaktadır.

 Israrla Eski TMG'yi Kullanmak İstiyorum

Üç adımda yapabilirsiniz; 1) Bu bağlantıya tıklayarak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeks paketini indirin. 2) Bu paketin içinde bulunan YIUfe.Tmg dosyasını eski TMG çalışma klasörü içinde bulunan "Veriler" klasörüne atın. 3) Eski TMG'yi çalıştırın. Gerekiyorsa; "Enflasyon Düzeltmesi/Yurt İçi Üretici Fiyatları" menüsünde endeksleri girin ve kaydedin.

 Eski TMG Abonelerinden Yeni Merhaba Programı Aboneliği İçin Ücret Alınacak mı?

Hayır! Taahhüt ettiğimiz üzere eski TMG abonelerine Merhaba programı ömür boyu ücretsiz olmaya devam edecektir.

 Merhaba Programı Kamu Kurum ve Kurul Bilgisayarlarında Çalışıyor mu?

Program her hangi normal bir bilgisayarda çalışmak üzere kodlanmış bir masaüstü uygulamasıdır. Hedef bilgisayarı seçmek ve bazılarında çalışmamak üzere bir mekanizma içermemektedir. Programın sağlıklı çalışmak için ihtiyaç duyduğu sistem gereksinimleri üç adet olup bunlar; 1) Word, 2) Excel, 3) Internet bağlantısı şeklindedir. Bunun yanında abone olmak isteyen kullanıcının TC Kimlik numarası ve elektronik ileti (e-posta) adresi abonelik işlemleri için gereklidir.

Bu temel gereksiminleri karşılayamayan (veya karşılamakla beraber harici program kurulması yasaklanmış, kısıtlanmış) bilgisayarlar ve kullanıcılar için programın sağlıklı çalışması mümkün değildir. Bir başka ifade ile bu program sizin bilgisayarınızda çalışmıyorsa, bu size ait bir sorundur ve çözümü için kendi sistem yöneticinize başvurmanız gerekir.

 Merhaba Programı Kamu Kurum ve Kurul Aboneleri İçin Ücretli mi?

Hayır! Sitemizde dağıtılan istisnasız her program kamu kurumları için ücretsizdir. Herhangi bir ücret söz konusu değildir.

 Eski TMG Programından Yeni Merhaba Programına Tarihçe

Eski TMG programı (2004-2005) yıllarında para ile satılırken ömür boyu kulllanım hakkı ile birlikte satılmıştır. Daha sonra kuyumcular dışında enflasyon düzeltmesi zorunluluğu kaldırılmış eski TMG programı da tüm kullanıcılar için ücretsiz hale getirilmiştir.

Aradan geçen zaman zarfında, bilgisayar dünyasında yaşanan gelişmelerle birlikte, program güncelliğini yitirmiştir. Programlama dilinin eski ve demode kalması, anti virüs programları tarafından riskli algılanması nedeniyle uygulamanın yeni ve güncel bir programlama diliyle yeniden yazılmasına ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu talebin karşılanması; yeni ve güncel bir programlama dilinin öğrenilmesi, uzun ve zorlu geçecek kodlama için zaman ve emek ayrılması, talebin (sadece kuyumcular) çok sınırlı olması, uygulamanın zaten yıllardır ücretsiz olması nedeniyle bir türlü mümkün olamıyordu.

Koronavirüs salgını nedeniyle, Evde Kal Türkiye çağrısıyla, Nisan 2020 ayı içinde bu fırsat bulunabilmiştir. Program ana modülü olan Enflasyon Düzeltmesi Visual Studio 2019 platformunda ve C# programlama diliyle yeniden kodlanarak Merhaba Programı içine dahil edilmiştir.