Eski Tekdüzen Muhasebeye Giriş (TMG) Programı ...


 #1 Enflasyon Düzeltmesi Programı Üretildi, Eski TMG'ye Gerek Var mı?

Enflasyon düzeltmesi programı; eski TMG ((2003 bilançolarının düzeltilmesinde kullanılmaya başlayan) programının güncel ve geliştirilmiş yeni sürümüdür. Bize göre eski TMG programına artık gerek bulunmamaktadır.

 #2 Israrla Eski TMG'yi Kullanmak İstiyorum

Üç adımda yapabilirsiniz:
1) Bu bağlantıya tıklayarak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeks paketini indirin. Bu dosya 2030 yılına kadar eski TMG programını kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bu tarih sonrasında eski programı kullanmak isteyenlere desteğimiz sona erecektir.
2) Bu paketin içinde bulunan "YIUfe.Tmg" dosyasını eski TMG çalışma klasörü içinde bulunan "Veriler" klasörüne atın.
3) Eski TMG'yi çalıştırın. Gerekiyorsa; "Enflasyon Düzeltmesi/Yurt İçi Üretici Fiyatları" menüsünde güncel endeksleri girin ve kaydedin.

 #3 Eski TMG Abonelerinden Yeni Enflasyon Düzeltmesi Program Aboneliği İçin Ücret Alınacak mı?

Taahhüt ettiğimiz üzere eski TMG abonelerine yeni enflasyon düzeltmesi programının ömür boyu ücretsiz olmaya devam etmesi planlanmıştır. Bu amaçla Nisan 2020 ayından Mayıs 2021 ayına kadar geçen bir yılı aşkın süre zarfında Eski TMG programına ücret ödemiş bulunan eski kullanıcılara, yeni programa ücretsiz kayıt çağrısı yapılmıştır. Bu çağrıya çok sınırlı dönüş yapılmış ve dönüş yapanların tümünün yeni programa kaydı yapılmıştır. Bundan sonra 2030 yılına kadar dönüş yapacaklar 2. maddeye tabi olacaktır.

 #4 Eski TMG Programından Yeni Enflasyon Düzeltmesi Programına Tarihçe

Eski TMG programı 2003-2004 bilançolarının enflasyon düzeltmesinde kullanılırken ve para ile satılırken ömür boyu kulllanım hakkı ile birlikte satılmıştır. Daha sonra kuyumcular dışında enflasyon düzeltmesi zorunluluğu kaldırılmış eski TMG programı da tüm kullanıcılar için ücretsiz hale getirilmiştir.

Aradan geçen zaman zarfında, bilgisayar dünyasında yaşanan gelişmelerle birlikte, program güncelliğini yitirmiştir. Programlama dilinin eski ve demode kalması, anti virüs programları tarafından riskli algılanması nedeniyle uygulamanın yeni ve güncel bir programlama diliyle yeniden yazılmasına ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu talebin karşılanması; yeni ve güncel bir programlama dilinin öğrenilmesi, uzun ve zorlu geçecek kodlama için zaman ve emek ayrılması, talebin (sadece kuyumcular) çok sınırlı olması, uygulamanın zaten yıllardır ücretsiz olması nedeniyle bir türlü mümkün olamıyordu.

Koronavirüs salgını nedeniyle, Evde Kal Türkiye çağrısıyla, Nisan 2020 ayı içinde bu fırsat bulunabilmiştir. Program ana modülü olan Enflasyon Düzeltmesi Visual Studio 2019 platformunda ve C# programlama diliyle yeniden kodlanarak Merhaba Programı içine dahil edilmiştir. Ocak 2021 ayında hosting firmasında yapılan politika değişikliği nedeniyle Merhaba programının baştan sona yeniden kodlanması gerekmiştir. Bu esnada enflasyon düzeltmesi fonksiyonları ayrı bir program olarak kodlanmış ve dağıtıma sunulmuştur.

Günümüzde enflasyon düzeltmesi programı ayrı ve ücretli bir ürün olarak dağıtılmaktadır.

 #5 Yeni Enflasyon Düzeltme Programı Nereden İndiriliyor?

Yeni enflasyon düzeltme programını Enflasyon Düzeltmesi bağlantısından tetkik edebilir. Ve aynı sayfanın alt kısmında bulunan İndirin ve Kurun bağlantısından indirebilirsiniz.